Čo je možné platiť mobilom z kreditu aj paušálu?

Platby mobilom - platby za pomoci SMS a mobilných platieb (tzv. mPlatba) sú čím ďalej populárnejšie. Je tomu tak predovšetkým kvôli nesporným výhodám, ktoré táto platobná metóda prináša – to sú predovšetkým rýchlosť, jednoduchosť a bezpečnosť. Využiť sa mobilná platba dá napríklad keď nechcete obchodu poskytovať údaje vašej platobnej karty alebo skrátka chcete platiť všetko naraz pri hradení faktúry za telefón. A čo všetko takto môžete nakúpiť? Práve na to sa pozrieme v tomto článku.

Placení telefonem je bezpečné a jednoduché.

Ako platiť pomocou mobilu?

Všeobecne sa platby mobilom delia na dve skupiny - SMS platby a mPlatby.

Platba SMS

Platba cez SMS je celkom bežnou záležitosťou, zakúpite pomocou nej napríklad lístok na MHD. Stačí poslať správu v určitom tvare na dané telefónne číslo a obratom vám dorazí SMS s lístkom. To sa hodí predovšetkým keď nemáte čas kúpiť tlačený cestovný lístok. Ďalším zaujímavé uplatnenie nachádza mobilné platby v charitatívnych platbách. Reč je o pomerne známej skratke DMS – darcovskej SMS. Vďaka tejto funkcii môžete pohodlne podporiť dobrú vec. Ide o unikátny systém - inde ako v Česku alebo na Slovensku ho nenájdete.

Túto platobnú metódu môžete využiť u akéhokoľvek operátora, stačí povoliť prémiové SMS. Cena sa potom strháva ako platba kreditom z mobilu alebo sa pripočítava k cene paušálu. 

mPlatba

Aby ste mohli využiť mPlatbu, je nutné mať telefón vedený u jedneho z veľkých operátorov na Slovensku, ako sú O2 Slovakia, Telekom, Orange Slovensko alebo 4ka. U virtuálnych operátorov ako sú Kaktus alebo Tesco Mobile je platba kreditom či paušálom možná len v prípade vyššie spomínanej SMS platby. Obdobným spôsobom je možné zakúpiť aj vstupenky na najrôznejšie kultúrne či športové podujatia.

Kde ide platiť kreditom a paušálom

Platba cez mobil má pomerne široké využitie. Od 13.1. 2018 však platí v celej Európskej únii nová regulácia, tzv. PSD2, ktorá poskytovanie platobných služieb upravuje,. Od zavedenia PSD2 na Slovensku sa sprostredkovatelia platieb, e-shopy ale aj zákazníci bez väčších problémov novým zmenám prispôsobili.

Čo ide v SR platiť mobilom?

  • digitálny obsah
  • lístky a vstupenky
  • charitatívne príspevky
  • darčekové kupóny

Dá sa mobilom zaplatiť aj na Herných kupónoch?

Kupóny spadajú do kategórie digitálneho obsahu, môžete ich teda bez problémov zaobstarať za pomoci mobilnej platby. Dobrou správou tedy je, že platby cez mobil sa dajú využiť na Herných kupónoch pri všetkých produktoch. Mobilom teda zaplatíte čokoľvek z ponuky kupónov. Jedinou limitáciou je, že výška objednávky, za ktorú sa dá uskutočniť platba mobilom, je 20 euro.

Pokiaľ hľadáte, aké eixistujú konkrétne možnosti pre platby za služby cez mobil, je možné si dobiť paysafecard  alebo si predplatiť používanie najpopulárnejšej streamerskej platformy Twitch. Je možné si předplatiť služby ako Xbox Game Pass Core alebo dobít PlayStation peňaženku. Kupony lze zakúpiť buď pre svoje vlastné využitie, alebo ako darček pre blízkych. Obstaranie aj následné využitie kupónu je naozaj rýchle a zvládne ho každý. Pokiaľ teda máte napríklad nevyužitý kredit, ktorý čoskoro prepadne, a neviete, ako s ním naložiť, kupóny sú jednou z najlepších volieb.

Platit mobilem můžete i z pohodlí domova.

Limity pri platení kreditom a paušálom

Limity m-platieb sú u každého operátora trochu iné, všeobecne však platí, že je stanovený limit na výšku jednej transakcie a limit na celkovú čiastku počas jedného mesiaca. Výška limitov je stanovená zákonom - podľa neho sa jedna platba môže rovnať maximálne 50 EUR a celková čiastka za 1 mesiac maximálne 300 EUR. Operátori môžu potom limity ďalej iba znižovať, zvýšenie limitov teda nie je možné. Obnovujú sa však vždy na začiatku nového zúčtovacieho obdobia.

Tieto limity sú spoločné pre všetky prémiové služby: m-platbu, Premium SMS, darcovské DMS aj Audiotex.


Pomohl vám tento článek?