Čo je Roblox a prečo sa teší takej popularite?

Roblox, pôvodným názvom DynaBlocks, je multiplayerová platforma, pomocou ktorej môžu jej používatelia vytvárať vlastné hry a následne ich v online prostredí zdieľať s ostatnými. Ide o free-to-play platformu. Vývojárom hry je štúdio Roblox Corporation, založené dvojicou tvorcov v roku 2004 v Amerike.

Práve preto, že sa Roblox stal takým hitom, vám v tomto článku zodpovieme všetky vaše zvedavé otázky.

Obľúbenosť

Vo februári minulého roka platforma zaznamenala na 200 miliónov aktívnych užívateľov. Čo ale stojí za takou obrovskou popularitou celej hry?

Jedným z dôvodov je možnosť podieľať sa na chode virtuálneho sveta. Kreatívna činnosť plná výziev zabaví nejedného tvorivého hráča. Hra Roblox navyše hráča len zriedka môže omrzieť vzhľadom na to, že platforma ponúka stále nové a neopozerané hry vyvíjané samotnými hráčmi.

Celú platformu navyše v uplynulých rokoch opäť vyniesla na výšku aj pandémia zachvacujúca svet. Obľúbenosť Robloxu vzrástla práve preto, že obmedzené možnosti spoločenského vyžitia v reálnom svete bolo možné vykompenzovať formou virtuálneho nadväzovania priateľstva a iného komunikovania s ostatnými ľuďmi. Popularita hry ale s odznievaním protipandemických opatrení rozhodne nikam nemizne a Roblox sa stále teší priazni svojich fanúšikov.

Roblox verze vlaku Pendolino

Čo ma hra bude stáť?

Ako už bolo spomenuté, hra funguje na princípe free-to-play, je teda úplne zadarmo na využitie. Pre záujemcov ale existuje aj možnosť dokúpenia hernej meny zvanej Robuxy, ktorá následne slúži na obstaranie rôznych kozmetických vylepšení. K tým patrí napríklad oblečenie či doplnky pre hráčsky avatar, prípadne ďalšie vybavenie.

Robuxy je možné zadarmo získať predajom vlastnoručne vytvoreného herného obsahu, ktorý sa ale pochopiteľne nevyrobí sám. Preto existuje možnosť menu získať aj inými cestami, a to cez pravidelne vyplácané štipendium pre hráčov s prémiovým stupňom členstva, prípadne priamou kúpou za reálne peniaze. Práve s nákupom vám môže pomôcť napríklad článok rozoberajúci, ako Robuxy zaobstarať a koľko stoja. Robuxy zarobené tvorbou a predajom hier v Robloxe možno naopak za reálne peniaze vymeniť a to za asistencie špeciálneho softvéru DevEx čiže Developer Exchange.

Existujú aj weby prisľubujúce Robuxy zadarmo, prípadne rôzne robuxové generátory, často však ide o podvody. Je preto nutné byť pred takými stránkami na pozore a radšej nad nimi ani neplytvať časom.

Roblox verzia Spidermana.

Módy a hry

Čo presne sú to Roblox módy? Ide o inými hráčmi vytváraný virtuálny obsah, ktorý prináša nové unikátne zážitky a čerstvý prísun zábavy pre každého užívateľa Robloxu.

Tu vám prinášame tie najlepšie hry v Robloxe v prehľadnom zozname.

Natural Disaster Survivor

Jedná sa o typickú survivor hru, kedy je cieľom hráčov ustáť, prečkať, skrátka prežiť niekoľko živelných pohrôm, ktoré na nich hra prichystala. Hráči teda nesúperia medzi sebou, ale proti neúprosnému hernému prostrediu, ktoré sa ich snažia poraziť.

Murder Mystery 2

V prípade hry Murder Mystery 2 sa hráč stáva jednou z troch rolí, každá má zároveň svoj špecifický cieľ. Svojím princípom hra najviac pripomína zrejme obľúbenú hru Mestečko Palermo či jej sestričku Town of Salem.
Ale pozor, nič pre slabšie povahy! Hra je hororového žánru, a tak ju ocenia skôr fanúšikovia temnejšie zameraných hier.

Brookhaven RP

Fandové roleplayingového žánru a hry na hrdinov všeobecne si určite zamilujú hru Brookhaven RP, ktorá umožňuje žiť vo vlastnom virtuálnom domčeku, zoznamovať sa s novými kamarátmi a skrátka objavovať svet okolo.

Adopt me!

Každý, kto si vždy prial vlastné zvieratko, ale z nejakého dôvodu ho nemohol mať doma, bude nadšený z tejto robloxovej hry, ktorá hráčovi ponúka možnosť adoptovať si vlastného maznáčika, starať sa o neho a zdobiť jeho domov podľa vlastnej fantázie. Vďaka multiplayerovému formátu je možné do hry tiež zapojiť prvky roleplayingu.

Tower of Hell

Táto hra je určená pre skutočných milovníkov výziev. Úlohou je ako prvá zdolať náhodne vygenerovanú zvislú prekážkovú dráhu, ktorá navyše neposkytuje žiadne záchytné body. Pripravte sa na trochu frustrácie, ale zároveň veľké množstvo zábavy!

Kde všade sa dá hrať Roblox?

Častou otázkou je tiež, aké Roblox platformy sú hráčom k dispozícii. Práve multiplatformový prístup Robloxu je jednou z obrovských výhod celej hry. Roblox na PC je možné hrať cez Microsoft Windows alebo Mac OS, zároveň si ho môžu užiť aj používatelia Android, Fire OS. > či iOS. Navyše je dostupný dokonca aj na konzolách Xbox.

Od októbra 2023 si konečne zahrajú Roblox aj majitelia konzol PlayStation 4 a PlayStation 5. Nespornou výhodou hry zostáva, že je cross-platform a nezáleží tak, na akom type zariadenia vaši priatelia hrajú. Priaznivci Xboxu si tak v pokoji môžu kooperatívne zapariť s s PlayStation alebo PC hráčmi.

Jedna z najpopulárnejších hier na Roblox - Natural Disaster Survival.

A ako hrať Roblox? Hranie Robloxu je jednoduchšie, než sa môže zdať. Stačí z akéhokoľvek internetového prehliadača navštíviť oficiálnu stránku hry a potom sa zaregistrovať alebo sa rovno prihlásiť. Akonáhle je hráč nalogovaný, nájde si svoju vysnívanú hru, stlačí zelené tlačidlo Play a počká, až sa nainštaluje Roblox Player. Potom znova navštívi stránku hry, stlačí Play a ako program, v ktorom sa hra spustí, vyberie práve Roblox. Potom už stačí len zamieriť za dobrodružstvom!

Pokiaľ vás zaujíma, čo je na Robloxe kontroverzného a prečo sa o jeho prínosnosti (alebo skôr škodlivosti) pre deti vedú vášnivé spory, prečítajte si článok na našom blogu, kde sme túto tému rozoberali.


Pomohl vám tento článek?